یک مقاله ویژه بدنسازان قهرمان/مکمل های ویژه قبل از تمرین

یک برنامه مکملی ویژه در زمان قبل از تمرین می تواند برنامه تمرینی یک بدنساز حرفه ای را به یک سطح جدید برساند. انواع مناسب مکمل های قبل از تمرین می توانند منجر به افزایش قدرت، استقامت، تمرکز و پمپ عضلاتی در شما شوند.

به هر حال، محصولات زیادی در این رابطه وجود دارند. در این مقاله، قصد ما راهنمایی بدنسازان در حد قهرمانی در جهت انتخاب انواع مناسب مکمل هاست.
* افزاینده های نیروی قدرت
بسیاری از افراد در رابطه با مکمل های قبل از تمرین بر روی محرک ها تأکید دارند و تحویل مواد غذایی واقعی به فیبرهای عضلاتی را رد می کنند. از این مسئله اطمینان حاصل کنید که مکمل های قبل از تمرین تان حداقل چند جزء این موارد را برایتان مهیا می کنند.
* بتائین
بتائین همچنان با نام تری متیل گلیسین شناخته شده است، این اسیدآمینه تغییر یافته، از نوعی چفندر قند گرفته می شود. در پژوهش ها ثابت شده که منجر به افزایش نیرو و قدرت به میزان 25 درصد می شود.
* بتا آلائین
این اسیدآمینه دی پپتیدی به نام کارنوزین را شکل می دهد که به انقباض های عضلاتی با نیروی بیشتر کمک می کند.
پژوهش ها نشان داده که مصرف بتا آلائین قبل از تمرین منجر به توسعه قدرت عضلانی و نیرو است. آن می تواند همچنین منجر به افزایش استقامت عضلانی شود.
* کراتین
این مکمل را در صدر لیست افزاینده های قدرت و نیرو قرار نمی دهم. با این حال بسیاری از بدنسازان ترجیح می دهند که قبل از تمرین به مصرف کراتین تحت عنوان یک مکمل مجزا بپرازند.
* افزاینده های انرژی
این دسته شامل محرک ها نیستند. در حالی که کافئین هم می تواند منجر به افزایسش استقامت عضلانی شود، افزاینده های انرژی اشاره ای به مواد  غذایی دارد که در واقع منجر به افزایش استقامت بدون انجام عملکردی خاص روی سیستم اعصاب مرکزی می شود.
* تیروزین
این اسید آمینه دارای یک مسیر خاص بر حمایت از انرژی است. پژوهش ها نشان داده این مکمل منجر به افزایش تمرکز می شود. بدن از آن به عنوان یک پیشگام در تولید چندین هورمون مهم استفاده می کند.
* تارین
این مکمل به میزان 50 درصد در افزایش فرآیند استقامت عضلاتی کمک می کند. به این شکل که به قلب کمک می کند تا خون بیشتری را به عضلات پمپ کند.
یک مطالعه نشان داده افرادی که قبل از تمرین به مصرف این مکمل می پردازند قادر به انجام تکرارهای بیشتر پرس سینه هستند.
* ویتامین های B
ویتامین های B6 و B12 به منظور تولیدی انرژی مهم هستند. اگر به مصرف ویتامین B کمپلکس می پردازید، ضرورتی ندارد که قبل از تمرین این ویتامین ها را در برنامه غذایی خود داشته باشید.
* عضله سازها
بعضی از مکمل ها در زمان قبل از تمرین به شما کمک می کنند تا در پروسه افزایش رشد عضلاتی تان، راه ساده تری در پیش داشته باشید. این منافع عضله ساز به صورت غیر مستقیم ناشی از افزایش قدرت و به صورت مستقیم حاصل یک ریکاوری مناسب است.
* اسید آمینه های زنجیره ای BCAAs
اسید آمینه های زنجیره ای لوسین، ایزولوسین و والین مهم ترین گروه آمینه ها به جهت رشد عضلانی می باشند. همچنین، آنها منجر به کاهش خستگی می شوند. عضلات از آنها به عنوان منبع سوخت استفاده می کنند.
بسیاری از محصولات قبل از تمرین ممکن است تنها حاوی لوسین باشند این جزء از اسیدهای آمینه می تواند منجر به تحریک سنتز پروتئین عضله به نوبه خود شود.
* گلوتامین
در طی انجام این تمرین های شدید، عضلات از گلوتامین تخلیه می شوند. این مکمل با ارزش منجر به رشد عضلاتی به انضمام افزایش عملکرد سیستم ایمنی می شود.
گلوتامین، همچنین منجر به افزایش سطح هورمون رشد می شود و در برابر سطوح اسیدیته ایستادگی می کند تا به این شکل منجر به کاهش خستگی و حفظ استقامت شود.
گلوتامین منجر به تحریک رشد عضلاتی در حین تمرین با حفظ سطح لوسین در فیبرهای عضلاتی می شود.
* کارنیتین
این مکمل یک مکمل سازنده عضلات است، در نتیجه فواید متنوعی دارد که منجر به افزایش فرآیند رشد عضلاتی می شود.
برای مثال، کارنیتین منجر به افزایش جریان خون در عضلات کارکرده می شود و به فرآیند ریکاوری کمک می کند همچنین به حمایت از گیرنده های آندروژن در سلول های عضلاتی می پردازد تا به این شکل از فرآیند رشد حمایت کند.
* پمپ کننده ها
با کسب یک پمپ عضلانی خوب نه تنها خوب به نظر می رسید، بلکه بافت های عضلاتی را نیز تحریک می کنید به طوری که منجر به ایجاد یک رشد عضلانی بلند مدت می شوید.
* سیترولین
بدن سیترولین را به آرژنین تبدیل می کند که در نهایت نیز به NO تبدیل می شود. بنابراین قبل از آرژنین به دنبال سیترولین باشید، زیرا، وقتی به مصرف آرژنین می پردازید، بیشتر آن به واسطه سلول های گوارشی تان جذب می شود. این مسئله می تواند منجر به کاهش حجم موجود در جریان خون تان شود. بنابراین وقتی به مصرف سیترولین می پردازید. آن در واقع منجر به افزایش سطح آرژنین خون و NO بهتر از آرژنین تنها می شود.
* آرژنین   
همانطور که در بالا اشاره شد، این اسیدآمینه آمادگی تبدیل شدن به NO را در بدن دارد اما از آنجا که ال آرژنین می تواند به صورت ضعیفی جذب شود، به دنبال شکل های دیگر آرژنین باشید. آرژنین کمک می کند تا به افزایش سطوح NO بپردازید.
نیترات ها به وسیله باکتری هایی که روی زبان زندگی می کند به نیتریت تبدیل می شوند. نیتریت های مصرف شده به راحتی در بدن به NO تبدیل می شوند، نیترات ها به طور معمول در سبزیجات یافت می شوند، چغندر قند یکی از غنی ترین منبع این ماده غذایی است.
بسیاری از شرکت ها این ماده غذایی را به دیگر ترکیب ها نظیر اسیدهای آمینه یا کراتین متصل می کنند. علی رغم چگونگی مراحل تهیه این محصولات، نیترات ها یکی از افزاینده های قدرتمند NO هستند.
معرفی مربیان تیم ملی بدنسازی و پرورش اندام ایران
کادر فنی تیم ملی پرورش اندام ایران جهت حضور در مسابقات قهرمانی آسیا که در تاریخ بیست و نهم خرداد ماه سال جاری به میزبانی کشور سریلانکا برگزار خواهد شد، روز یکشنبه هفته گذشته انتخاب و معرفی شدند.
احد عبادی، احسان کنگرلو، علی تبریزی، یوسف کریمی، وحید اکبرزاده و علی نعمتی مربیانی هستند که به پیشنهاد مدیر تیم های ملی و موافقت ناصر پورعلی فرد (رئیس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام) به عنوان مربیان تیم ملی معرفی شدند.
در ضمن علی تبریزی علاوه بر اینکه به عنوان مربی در کنار سایر مربیان حضور خواهد داشت، به عنوان ناظر فنی نیز انتخاب شده است.
لازم به توضیح می باشد که اسامی فوق فقط در مسابقات قهرمانی آسیا وظیفه مربیگری تیم ملی را برعهده خواهند داشت و احتمال تغییر کادر مربیگری تیم ملی در مسابقات قهرمانی جهان وجود دارد.

منبع : هفته نامه بشیر ,سال بیست و ششم ،شماره 1330 - پنج شنبه ، 18 تردیبهشت 1393