درباره آبرسانی به بدن چقدر می دانید؟ یک آزمون «آبکی» اما جدی!

از خواندن تیتر مطلب دچار سر درگمی شده اید؟ می پرسید این تناقض چه معنایی دارد؟ نگران نباشید مقصود از «آبکی»؛ بی دقت بودن نیست. برای تان آزمونی ترتیب داده ایم که به وسیله آن نمی توانید اطلاعات خود درباره آب و آب رسانی به بدن را ارزیابی کنید. به طور حتم از بین سوالات این آزمون مواردی وجود دارد که هنوز پاسخ آن را نمی دانید.


1- ما باید روزانه 8 لیوان آب بنوشیم.
الف: درست ب: غلط
پاسخ صحیح گزینه «ب» است. هیچ شواهدی وجود ندارد ک این گفته را تایید نماید. موسسه پزشکی (IM) توصیه می کند مردها روزانه 5/3 لیتر و زن ها 5/2 لیتر آب بنوشید اما این شامل آب موجود در غذاها و نوشیدنی ها می شود. خیلی از مردم به حد کافی در طول روز آب مصرف می کنند، مگر آنکه تحت حرارت خیلی بالا قرار بگیرند و یا برای مدتی خیلی طولانی در روز فعالیت کنند.
2- روزانه چه مقدار از آب دریافتی از طریق غذاها تأمین می شود؟
الف: 5 درصد ب: 10 درصد ج: 20 درصد د: 50 درصد
گزینه ج صحیح است. یک فرد عادی حدود 20 درصد از آب مصرفی اش از طریق غذاها تامین می شود. یک عدد سیب حاوی 84 درصد آب است. موز با وجود ظاهر خشکی که دارد 74 درصد آب دارد. کلم بروکلی 91 درصد آب دارد. حتی غذاهایی که شاید فکرش را نکنید مثل یک عدد نان ساده (33 درصد) ، گوشت (56 درصد) ، پنیر (39 درصد) حاوی مقادیر بالایی از آب هستند.
3- تمرین در هوای گرم و رطوبتی حتی به اندازه می تواند باعث بروز کم آبی شود.
الف: 30 دقیقه ب: 45 دقیقه ج: 1 ساعت د: 2 ساعت
گزینه الف پاسخ صحیح است. در آب هوای گرم و رطوبت خیلی طول نمی کشد تا بدن دچار کم آبی شود. بنابراین در این مناطق نباید با شدت زیاد و در هوای آزاد تمرین کنید.
لازم است که استراحت های طولانی تر در نظر بگیرید و جلسات تمرین با شکدت آن را کاهش دهید و متناسب با هوا لباس بپوشید.
4- حین تمرین اکثر مردم باید هر دقیقه برای نوشیدن آب وقفه ایجاد کنند.
الف: 5 دقیقه ب: 20 دقیقه ج: 40 دقیقه د: یک ساعت
گزینه ب صحیح است. به صورت میانگین شما باید هر 20 دقیقه طی تمرین وقفه ایجاد کنید تا بتوانید آب بنوشید. اکثر مردم با نوشیدن 150 الی 280 سی سی مایعات هر 20 دقیقه یک بار به حد کافی آب رسانی می شوند.
اما نیز دقیق بدن شما بسته به عواملی همچون درجه سختی تمرین، محل تمرین (سالن یا هوای آزاد) ، سن، جنسیت و وزن فرق می کند همچنین مفید است اگر 2 ساعت قبل از تمرین 2 لیوان آب بنوشید.
5- یک بزرگسال عادی به طور میانگین در طول روز چه میزان آب از دست می دهد؟
الف: یک لیوان ب: دو لیوان ج: پنج لیوان د: ده لیوان
شاید تعجب کنید اگر بدانید پاسخ صحیح گزینه «د» است. شما روزانه برای انجام کارهای روزمره زندگی حدود حدود 10 لیوان با بیشتر آب از دست می دهید که این از طریق تعرق، ادرار، تنفس و غیره دفع می شود. خوردن و آشامیدن های روزانه در واقع این خلاء را پر می کند.
6- نوشیدن آب می تواند به کاهش وزن کمک کند.
الف: درست ب: غلط
پاسخ الف صحیح است. آب می تواند به کاهش وزن کمک کند. تحقیقات نشان داده اند که با نوشیدن آب، استعداد غذا و نوشیدن خوردن کمتر می شود احتمالاً دلیلش این است که آب باعث سیری می شود در نتیجه وزن کم می شود. تحقیقات مذکور در کوتاه مدت انجام شده اند و هنوز ناشناخته است که آیا در بلند مدت نیز این روش می تواند کمک کند یا خیر.
7- وقتی که سعی دارید آب از دست رفته بدن را جبران کیند، لازم از نوشیدن و خوردن غذاهای حاوی سدیم اجتناب کنید.
الف: درست ب: غلط
پاسخ ب صحیح است. سدیم عنصری است که بدن برای آب رسانی مجدد به آن احتیاج دارد (چه حین تمرین، چه بعد از آن) به همین خاطر است که نوشیدنی های ورزشی اغلب غنی از سدیم هستند. سدیم یکی  از الکترولیت های است که بدن حین تمرین از دست می دهد. خوردن و آشامیدن از منابعی که حاوی سدیم است همچنین می تواند باعث افزایش تشنگی شود و کمک می کند به حفظ مایعات، اما مصرف نمک اضافی می تواند فشار خون را بالا ببرد و شرایط قلب را در خیلی ها بدتر کند.
8- همچنین تمرین نمی شود در مصرف آب دچار افراط شد.
الف: درست  ب: غلط
حقیقت این است که ممکن است حین تمرین بیش از آب بنوشید بنابراین گزینه ب صحیح است. کلیه های سالم در بدن یک بزرگسال می تواند در هر ساعت بین 20 تا 1000 میلی لیتر مایعات را پردازش کند.
ایجاد اضافه بار روی آن کار ساده ای نیست اما می تواند که اتفاق بیافتد. دریافت آب زیاد به ویژه در کوتاه مدت، خطرناک است. نشانه های مصرف آب اضافی شامل افزایش وزن، تورم، حالت تهوع می شود عارضه ناگهانی ناشی از نوشیدن آب اضافی کاهش سریع خون است که می تواند منجر به بروز سردرد، گیجی، تشنج و کما شود. انجمن بین  المللی مدیران پزشکی ماراتن می گوید ورزشکاران در هر ساعت از تمرین توسعه یافته بیشتر از 870 سی سی آب مصرف نکنند.
9- آب بدن را در کدام مورد یاری می دهد؟
الف: دفع سموم ب: حرکت مواد مغذی ج: لایه گذاری مفاصل د: تمام موارد
پاسخ د صحیح است. بدن در هر سلول یافت و عضله آب دارد. این مایع کمک می کند به حرکت مواد مغذیه دفع سموم، حفظ دمای بدن در حد معقول، روغنی کاری و لایه گذاری مفاصل، حفظ طراوت پوست و خیلی موارد دیگر.
10- کدامیک از موارد زیر از جمله نشانه های اولیه برای کم آبی است؟
الف: تشنگی ب: تنفس آرام تر ج: ضربان قلب پایین تر د: همه موارد
تشنگی یکی از اولین نشانه های بروز کم آبی در بدن است. بنابراین گزینه الف صحیح است. اما نباید صرفاً روی حس تشنگی تکیه کنید.دیگر علائم اولیه شامل خستگی، پوست سرخ، تنفس سریع تر و ضربان قلب تندتر و مشکل داشتن برای تمرین می باشد.
علائم بعدی شامل ضعف، گیجی و تنفس سخت است. اگر فکر می کنید در حال کم آبی شدن هستید باید به محلی خنک بروید و به بدن آب رسانی کنید. به آرامی مایعات بنوشید چرا که مصرف سریع آن نمی تواند باعث تحریک ادرار و در نتیجه کم آبی شدیدتر شود.
11- آب معمولاً به اندازه نوشیدنی های ورزشی که الکترولیت دارند، خوب است.
الف: درست  ب: غلط
درست است. آب معمولاً برای آب رسانی به بدن کافی است مگر آن که خیلی شدیدتر یا برای مدتی طولانی تمرین کنید. ورزشکاران این استعداد را دارند که تنها نیمی از آب از دست رفته را نوشیدن جایگزین کنند. نوشیدنی های ورزشی می توانند مایعات بیشتری را جایگزین کنند چرا که ورزشکاران از طعم آنها لذت می برند.