نتایج رقابت های آرنولد کلاسیک برزیل 2014

رقابت های پرورش اندام حرفه ای آرنولد کلاسیک برزیل، هفته گذشته در دسته آزاد (سنگین وزن) در کشور برزیل به نمایش درآمد و این در حالی بود که پیش از برگزاری رقابت های «بت پاکولسکی از کانادا» انصراف داد تا 14 پرورش اندام کار باقی مانده به مصاف یکدیگر بروند.


این مسابقه به عنوان چهارمین رقابت حرفه ای دسته آزاد در تقویم فدارسیون جهانی IFBB نقش بسته بود که با قهرمانی «استیو کوکلو از آمریکا» که از شاگردان هنی رامبد می باشد، به پایان رسید؛ هر چند که قهرمانی این بدنساز، حرف و حدیث هایی را به دنبال داشت که به آن خواهیم پرداخت.
نتایج
نتایج حاصله به شرح ذیل می باشد.
1. استیو کوکلو از آمریکا با مجموع 14 امتیاز.
2. خوآن مورل از آمریکا به 19 امتیاز منفی.
3. جاناتان دلاروسا از آمریکا 22 امتیاز منفی.
4. لیونل بیکه از فرانسه با 32 امتیاز منفی.
5. تونی فری من از آمریکا 48 امتیاز منفی.
6. ماریوس دوفه از آفریقای جنوبی با 56 امتیاز منفی.
7. ویلیام بوناک از هلند با 68 امتیاز منفی.
8. مایکل کفالیانوس از یونان با 84 امتیاز منفی.
9. بیت الله عباسپور از ایران با 86 امتیاز منفی.
10. فرد اسمالز از آمریکا با 94 امتیاز منفی.
11. روبرت پیوتروکوویچ از لهستان با 110 امتیاز منفی.
12. ادوارد نون از آمریکا با 120 امتیاز منفی.
13. مارتین ژلستروم از سوئد با 122 امتیاز منفی.
14. خولیو سزار بالسترین از برزیل با 130 امتیاز منفی.
قهرمان مسابقه
استیو کوکلو با 28 سال سن، 180 سانتیمتر قد، حدود 120 کیلوگرم وزن دوران رقابت و حدود 128 کیلوگرم وزن خارج از فصل رقابت را دارد. در سال 2011 کارت حرفه ای گرفت و در سال 2012 اولین تجربه رقابت های حرفه ای اش را با کسب مقام سوم نیویورک همراه ساخت. همچنین قهرمانی در سوپر شوی اروپا 2013 را در کارنامه ی خود دارد.
وی لحظکه اهدای جام قهرمانی مسابقات آرلوند کلاسیک برزیل توسط آرنولد را لحظه "فراموش نشدنی" زندگی خود نامیده.
خاطر نشان می شود استیو کوکلو در مستر المپیای 2013 در رتبه چهاردهم ایستاد؛ در حالی که لیونل بیکه در آن مستر المپیا بالاتر از نامدارانی چون ویکتور مارتینز، سدریک مک میلان، ایوان سنتوپانی، ادوارد و جانی جسکون، به مقام دهم رسید.
نکات مورد توجه
* پیش از شروع مسابقه "ولیلام بوناک، لیونل بیکه  و البته خوآن مورل جدی ترین رقیبان کسب مقام قهرمانی آرنولد کلاسیک به شمار می آمدند؛ در حالی که استیو کوکلو به یک باره همه را شگفت زده کرد و از طرف داوران به عنوان قهرمان این دوره از رقابت ها معرفی شد.
* تونی فریمن نایب قهرمان دوره ی گذشته ی آرنولد کلاسیک برزیل در این مسابقه مقامی بهتر از ژنجمی پیدا نکرد. فریمن که سال 2013 را با حضور در 8 مسابقه ی حرفه ای به پایان رسانده بود. با بدنی به ظاهر خسته اما با کات بدنی خوب به روی استیج رفت.
* این مسابقه یک ناکام بزرگ دیگر هم داشت، ویلیام بوناک که ماه گذشته توانسته بود در مسابقات استرالیا با پشت سر گذاشتن حریفانی همچون ایوان سنتوپانی و برنچ وارن نایب قهرمان شود، در رقابت آرنولد کلاسیک برزیل مقامی بهتر از هفتم کسب نکرده. بوناک که از آمادگی کمتری نسبت به مسابقه استرالیا برخوردار بود، نتوانست انتظارات هوادرانش را برآورده کند. برخی بوناک را پدیده سال 2014  پرورش اندام می خوانند که حتی می توانست در مسابقه استرالیا به مقام قهرمانی نیز دست پیدا کند؛ ولی شاون رودن – مرد چهارم مستر المپیا 2013 – توانست در مسابقه حرفه ای استرالیا رتبه اول را کسب کند.
* یکی دیگر از اتفاقات جالب این مسابقه، بازگشت ماریوس دونه به مسابقات بود که بعد از پایان مستر المپیای 2011 به دلیل مشکلات کلیوی در هیچ رقابتی حضور نداشت.
اعتراض دنیس جیمز
پس از اعلام رای داوران و انتشار این خبر، عده زیادی نسبت به نتایج اعتراض داشتند که مهمترین  این افراد دنیس جیمز بود.
وی که مربی لیونل بیکه و البته بیت الله عباسپور نیز می باشد به سرعت در فضای مجازی جنجالی بر سر این قهرمانی بر پا کرد و در صفحه شخصی خود نوشت که نه تنها خودش، که به چشم بیش از 95 درصد  تماشاگران، لیونل بیکه بهترین بدن این دوره از رقابتها بوده. او در ادامه توضیح داد که مقام چهارمی به هیچ عنوان شایسته بیکه نبوده و خطاب به بیکه گفت من به تو افتخار می کنم، سرت را بالا بگیر و به راهت ادامه بده.
دنیس جیمز در ادامه به تعریف و تمجید از بدن بیکه پرداخت. اما این پایان کار نبود، همزمان با اعتراضات جسته گریخته کاربران شبکه های اجتماعی نسبت به رای دوران، جیمز این بار با کنار هم قرار دادن عکسهای فیگورگیری کوکلو و بیکه که همگی نشان از برتری نسبتی بیکه بر کوکلو داشت و با بیان این مطلب که کوکلو عضلات سینه و پشت ضعیفی دارد و بیکه در یکی از آرمانی ترین شرایط خود از لحاظ کات بدنی به سر می برد، جنجالی تازه به راه انداخت؛ جنجالی که تا زیر سوال بردن کل مسابقه پیش رفت.
این مربی برجسته حال حاضر جهان با اعلام اینکه داوری در سطح حرفه ای زیاد هم کار سختی نیست، گفت که قبل از برگزاری رقابت به همراه شاون ری و ادینا زانولی (یکی از خبرنگاران و کارشناسان برتر پرورش اندام) معتقد بودند لیونل بیکه، بدن قهرمان این دوره از رقابتهاست. جیمز این رقابت را به نوعی ساختگی تلقی کرد و افزود که از روز قبل از برگزاری می دانسته که کوکلو شاید قهرمان از پیش تعیین شده این رقابت باشد.
او در پایان گفت: به نظرم لیونل بیکه باید در مقام اول قرار می گرفت و جاناتان دلاروسا دوم می شد استیو کوکلو و جان مورل در رده های بعدی قرار می گرفتند.
محمد شیروانی
مدیر سرویس خبری پایگاه تخصصی پرورش اندام